Aplikacja PIERNIK
OPIS POSZCZEGÓLNYCH EKRANÓW
EKRAN STARTOWY
Jest to ekran, który ukazuje się po uruchomieniu programu. Tutaj możemy zadecydować, czy chcemy zmienić ustawienia programu bądź numer stolika, czy też od razu przechodzimy do wprowadzania zapisów rozdań.
WPROWADZANIE HASŁA
Niektóre z funkcji programu zabezpieczone są hasłem. Hasło ustawia się w Nawigatorze. Składa się ono z kilku cyfr.
USTAWIENIA SERWERA
Tutaj musimy wprowadzić poprawne IP komputera (bez żadnej spacji) oraz folder, w którym znajdują się skrypty PHP służące do komunikacji pomiędzy serwerem (komputerem) a tabletem. Standardowo skrypty umieszczone są w podfolderze piernik. Aby można było korzystać z tabletu, należy najpierw go zalicencjonować.
WPROWADZANIE GRACZY
Ekran służący do wprowadzania graczy pojawi się automatycznie, gdy pierwszy raz wybierzemy opcję Dodaj zapisy. Wprowadzamy kolejno numery graczy z Cezara (PID). Po naciśnięciu przycisku OK pojawi się imię i nazwisko zawodnika, w celu weryfikacji poprawności wprowadzenia danych. Jeśli PID podamy błędnie, możemy go poprawić, naciskając uprzednio odpowiednią ilość razy przycisk Kasuj. Jeżeli zawodnik nie posiada swojego numeru w Cezarze lub w lokalnej bazie, to naciskamy OK i przechodzimy do kolejnego wpisu.
START RUNDY
Jest to ekran informacyjny dotyczący rundy, którą będziemy za chwilę rozgrywali. Przed wyjęciem kart z pierwszego pudełka zawsze należy sprawdzić czy wszystko się zgadza.
WYBÓR ROZDANIA
Należy wybrać rozdanie, którego wynik będziemy chcieli wprowadzić do systemu. Z poziomu tego ekranu sędzia może również uruchomić Panel sędziowski, za pomocą którego skasuje wynik konkretnego rozdania lub wprowadzi procentowe wyniki rozjemcze.
WPROWADZANIE ZAPISU ROZDANIA
Kolejno wybieramy poszczególne składniki zapisu (analogicznie jak w popularnych pierniczkach). Do naprawienia pomyłki służy przycisk C, do zatwierdzenia kompletnego zapisu przycisk OK. Dodatkowo system pomaga przy wprowadzaniu zapisu, podświetlając aktywne klawisze kolorem żółtym.
KONTROLA WISTÓW
Jeżeli w programie liczącym wczytano rozkłady i jednocześnie wybrano wprowadzanie wistów w Nawigatorze, to po zatwierdzeniu zapisu przyciskiem OK przeprowadzana jest kontrola poprawności wpisanego wistu. Opcja ta jest bardzo pomocna w eliminacji tzw. burtówek.
ZATWIERDZANIE ZAPISU
Jeżeli wszystko zostało poprawnie wprowadzone - zatwierdzamy zapis, jeżeli nie - wracamy do poprzedniego ekranu.
WYŚWIETLANIE WYNIKÓW ROZDANIA
Po zatwierdzeniu zapisu rozdania lub po wyświetleniu wyników procentowych pojawi się nam lista wszystkich uzyskanych do tej pory zapisowych wyników rozdania. Listę tych wyników można odświeżyć, dołączając te które właśnie zostały wpisane do systemu, ale po naciśnięciu przycisku Następne rozdanie wyświetlanie wyników tego rozdania nie będzie już możliwe.
Jeżeli turniej gramy na maksy, to po zatwierdzeniu zapisu pojawi się aktualny zapis procentowy rozdania dla poszczególnych par.
PODGLĄD ROZDANIA
Po rozegraniu rozdania możliwy jest podgląd rozkładu wraz z analizą Deep Finesse. Dzięki temu ograniczymy nagminne porozdaniowe oglądanie kart i unikniemy związanego z tym często pomieszania kart pomiędzy rękami.
PANEL SĘDZIOWSKI
Sędzia może w tej części programu skasować wynik rozdania lub wprowadzić procentowy zapis rozjemczy.
WYNIK ROZJEMCZY
Po wybraniu numeru rozdania, sędzia może wprowadzić dla każdej strony 0, 40, 50 lub 60 procent wartości zapisu maksymalnego, przy czym wybór 60% oznacza: 60% lub średnią pary z całego turnieju.
WYBÓR NUMERU PARY
Po zakończeniu sesji turnieju można będzie po uprzednim podaniu numeru pary wyświetlić swoją historię choroby.
HISTORIA CHOROBY
Historia choroby wygląda mniej więcej w taki sposób, w jaki program PARY publikuje ją na stronie internetowej.
AKTUALNY STAN MECZU
Jeżeli rozgrywany jest mecz brydżowy, to można włączyć ekran prezentacji wyników tego meczu, na którym wyświetlane są także uzyskane na obu stołach wyniki wszystkich zakończonych rozdań.